Strona główna » Kategorie » Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Badania wykazały, że 1 na 20 zakażonych wirusem HBV staje się nosicielem wirusa i może zarażać innych, mimo że sam nie ma żadnych objawów zakażenia. Tak jak w przypadku, WZW typu C typ B nieleczony wywołuje marskość wątroby a następnie nowotwór wątroby.

Wirusowe zapalnie wątroby WZW B, wywołuje wirus HBV. Rozpoczyna się  często fazą ostrą, która w przypadku, gdy organizm nie jest w stanie samodzielnie zwalczyć wirusa, może przejść w stan przewlekły.

U osób zarażonych w wieku dorosłym ryzyko wystąpienia nadostrego zapalenia wątroby jest małe. Inaczej to wygląda u dzieci zarażonych w okresie noworodkowym lub osób przed 10 rokiem życia, rozwój przewlekłego WZW typu B jest bardzo częsty.

Jak zarażamy się wirusem wątroby typu B?

Wirusy HBV przenosi się przez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi osoby zakażonej. Podstawowymi drogami zakażenia są krew i kontakty seksualne. Ryzyko zakażenia w przypadku kontaktu z wirusem HBV jest bardzo wysokie – wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV i 10 razy bardziej zakaźny niż wirus HCV (wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C).

Jakie występują grupy ryzyka?

 • w szpitalach pacjenci poddawani hemodializom,
 • pielęgniarki, i pacjenci – brak higieny,
 • narkomani,
 • homoseksualiści,
 • osoby heteroseksualne,
 • rodzina i partnerzy seksualni zakażonych wirusem HBV,
 • noworodki urodzone przez matki zakażone wirusem HBV,
 • służb bezpieczeństwa publicznego, którzy mają częsty kontakt z krwią,
 • osoby otrzymujące krew i niektóre preparaty krwiopochodne,
 • osoby podróżujące do obszarów o wysokiej zapadalności na WZW typu B,
 • więźniowie.

Można i powinno się zaszczepić przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Skuteczność szczepionki w zapobieganiu zarażenia jest bardzo wysoka. Obecnie szczepienie przeciw wirusowi HBV jest zalecane dla wszystkich dzieci i młodzieży. Szczepionka przeciwko HBV nie jest w stanie zapobiec wystąpieniu przewlekłego zapalenia wątroby u osoby, która jest już zakażona. Osoby oczekujące na zabiegi chirurgiczne w szpitalach muszą być zaszczepione szczepionka  EngeriX typ B

Engerix  B szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV). Zawiera oczyszczony antygen powierzchniowy wirusa HBV. Szczepionka pobudza organizm do wytwarzanie przez swoistych przeciwciał anty-HBS. Szczepienie zabezpiecza przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu D. Wirus D występuje wówczas, kiedy zarazimy się wirusem typu B.

Sposób przyjmowania szczepionki.

Od 1996 roku w Polsce noworodki są obowiązkowo i bezpłatnie szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Osoby, którym szczególnie zalecane są szczepienia to: Personel medyczny. Osoby z przewlekłymi schorzeniami wątroby lub narażeni na wystąpienie przewlekłych schorzeń wątroby (np. nosiciele wirusa HCV, osoby nadużywające alkoholu). Pacjenci oczekujący na zabieg chirurgiczny. Osoby, których zachowania seksualne sprzyjają zakażeniu HBV. Narkomani przyjmujący dożylnie środki uzależniające. Osoby wyjeżdżające do miejsc o powszechnym występowaniu wirusowego zapalenia wątroby typu B. Osoby pochodzące z miejsc o powszechnym występowaniu HBV. Członkowie rodzin mieszkających z osobami należącymi do którejkolwiek z powyższych grup oraz z osobami cierpiącymi na ostre lub przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B. Inni: pracownicy policji, straży pożarnej, sił zbrojnych a także osoby których charakter pracy lub sposób życia może sprzyjać zakażeniu HBV.

Zastosowanie szczepionki Engerix B:

Konieczne jest podanie trzech dawek szczepionki. Druga dawka szczepionki podana  jest po miesiącu od pierwszej, natomiast trzecia dawka po 6 –ciu miesiącach od pierwszej dawki. Szczepionka podawana jest domięśniowo. W okresie stanów zapalnych i infekcji nie powinno podawać się szczepionki. Objawy po szczepionce są zazwyczaj bardzo łagodne, może wystąpić lekka bolesność i twardość w miejscu szczepienia, lekki stan podgorączkowy, ból głowy, bóle mięśniowe i wysypka.

Przy leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu B podaje się leki przeciwwirusowe  oraz terapie wspierające. Skuteczne leki przeciwwirusowe spowalniają postęp choroby i opóźniają wystąpienie marskości wątroby. W przypadku wystąpienia krańcowego stadium marskości wątroby jedynym możliwym leczeniem jest przeszczepienie wątroby.

Dbamy o samochód np. wymiana oleju, czyszczenie podwozia i silnika, robimy gruntowne porządki w domu, może nadszedł czas na naprawę naszej wątroby – oczyszczalni organizmu? Każdy myje swoje ciało, włosy, zęby a co z wnętrzem? Czy uważasz, że Twój styl życia i żywienia nie jest wystarczającym powodem żeby się tym zainteresować?

Profesjonalny w 100% pochodzenia naturalnego preparat wspierający pracę wątroby. Roślinny skład preparatu, znacznie przyspieszy regenerację wątroby i pomoże jej działać na właściwym poziomie. (kliknij w obrazek, aby przejść do sklepu):

Kategorie , , , ,

Brak komentarzy do wpisu “Wirusowe zapalenie wątroby typu B”

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.