Strona główna » Kategorie » Wysoki cholesterol i trójglicerydy

Wysoki cholesterol i trójglicerydy

Czy winą możemy obarczać tylko złą , wysokotłuszczową dietę?

2/3 szkodliwych tłuszczy powstaje w wątrobie a tylko 1/3 pochodzi z diety. Zatem bardzo ważny jest stan naszej wątroby.

Cholesterol zawarty w pokarmach wchłaniany jest w niewielkiej ilości. Co się z nim stanie i ile tego tłuszczu produkuje organizm wszystko zależy od organizmu, a przede wszystkim wątroby. Jeden organizm poradzi sobie z większą dawką tłuszczy inny nie poradzi sobie nawet z małą ilością pochodzącą z chudej szynki. Jedno jest pewne, że jedzenie tłuszczów nasyconych, zwierzęcych pobudza organizm do produkcji cholesterolu i trójglicerydów.

Jeżeli do organizmu dostają się  tłuszcze pochodzenia roślinnego – oleje, to podczas lekkiego wysiłku organizm radzi sobie z tym bez problemu. Jeżeli dostarczamy tłuszcze zwierzęce, wtedy sam wysiłek fizyczny nie wystarczy. Strumień krwi jakby “dusi się” i wtedy cząsteczki cholesterolu odkładają się na ściankach tętnicy i zwężają prześwit przepływu krwi.

Czynniki podwyższające poziom cholesterolu?

 • nadwaga,
 • palenie papierosów,
 • siedzący tryb życia,
 • brak aktywności fizycznej,
 • skłonności genetyczne,
 • brak profilaktyki i badań krwi na HDL, LDL, trój glicerydy, homocysteina,
 • stres, zakłóca pracę wątroby,

Cholesterol w organizmie występuje w formie związanej ze specjalnymi białkami tworząc lipoproteiny.

 • Stężenie wysokie HDL – cholesterolu nazywany “dobrym cholesterolem”, zmniejsza ryzyko zawałów, HDL to lipoproteiny o dużej gęstości, które transportują cholesterol do wątroby gdzie ulega on metabolizmowi i jest wydalany z żółcią.
 • LDL – cholesterol zwany “złym cholesterolem”, zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. LDL – lipoproteiny o małej gęstości krążą w naszym organizmie.
 • VLDL to lipoproteiny o bardzo małej gęstości są formą transportu trójglicerydów,  w skład  których wchodzą kwasy tłuszczowe – ważne źródło energii. Trójglicerydy powstają w wątrobie z dopływających do niej z krwią kwasów tłuszczowych. Jest ich dużo, gdy jemy tłusto lub, gdy kwasów tłuszczowych nie przyswajają tkanki, co zdarza się u chorych na cukrzycę. Trójglicerydy są przyczyną powstawania zakrzepów, a w konsekwencji prowadzi to do zawałów i udarów.

Proporcje między HDL a LDL – bardzo ważne!

Istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji między dobrym, a złym cholesterolem LDL do HDL. Max. poziom LDL, to 130-160 mg/L, jednocześnie stężenie trójglicerydów winno być niższe od 180 mg/L. Granicą biologiczną, która określa zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jest HDL poniżej 20 % w stosunku do LDL. Jeżeli HDL stanowi np. 25% czy 35%  cholesterolu całkowitego to jest bardzo dobrze. Nawet jeżeli w tym momencie cholesterol całkowity przekracza normy dopuszczalne  z tabeli.

Niski cholesterol całkowity może uśpić naszą czujność. Pamiętamy, że ważny jest HDL. Jeżeli jego będzie tylko np.10 %. stanowi to zagrożenie dla naszego zdrowia i miażdżycy, ponieważ zostały zakłócone proporcje. Normy badań krwi zawsze kontroluj z tabelą norm przyjętych w danym laboratorium!!!

Według najnowszych badań, Trójglicerydy stanowią większe zagrożenie zdrowotne dla organizmu niż cholesterol. Odmiana tłuszczy jakimi jest frakcja trójglicerydów nie reaguje na leki, które kupujemy na podwyższony cholesterol . Często zapominamy o wspomaganiu leczenia wątroby a jest to jeden z najważniejszych czynników. Tłuszcze powstają również z węglowodanów. W granicach 12-18 % jest wykorzystywane na energie potrzebną do życia resztę wątroba przerabia na tłuszcze. Tak więc widzimy że walka z tłuszczami to nie tylko dieta i  nie tylko leki obniżające cholesterol. Jest to złożony problem i  przy połączeniu wszystkich składowych, możemy liczyć na trwałą poprawę  i ochronę naszych naczyń krwionośnych i serca. Pamiętajmy, że udar mózgu często jest większym problemem dla domowników niż osoby chorej.

Jakie jest ryzyko wysokiego cholesterolu?

 • udar mózgu,
 • zawału serca,
 • problemów z koncentracja i pamięcią,
 • miażdżyca,
 • zakrzepica żylna.

Dbamy o samochód np. wymiana oleju, czyszczenie podwozia i silnika, robimy gruntowne porządki w domu, może nadszedł czas na naprawę naszej wątroby – oczyszczalni organizmu? Każdy myje swoje ciało, włosy, zęby a co z wnętrzem? Czy uważasz, że Twój styl życia i żywienia nie jest wystarczającym powodem żeby się tym zainteresować?

Profesjonalny w 100% pochodzenia naturalnego preparat wspierający pracę wątroby, która “zarządza” poziomem cholesterolu we krwi. (kliknij w obrazek, aby przejść do sklepu):

Kategorie , , , , , ,

Brak komentarzy do wpisu “Wysoki cholesterol i trójglicerydy”

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.